30 символа заглавие, още 90 за описание и Google Ads рекламата ви е готова. Звучи лесно, докато не осъзнаете колко особености има формулирането на точното послание към потребителите, за да постига рекламата ви в Google високи резултати.
В статията ни разказваме защо именно копито за Google Ads е ключът към ефективна реклама в платформата, как да създавате въздействащи текстове и кои практики да избягвате, ако искате да се отличите от конкурентите.
Защо копирайтингът в Google Ads е важен в дигиталната реклама?
Почти 238 милиарда долара рекламен бюджет за 2023 г. и активни реклами в разнообразие от формати и канали. Всичко това се управлява именно чрез Google Ads, а само част от примерите за реклами са топ резултатите при търсене в Google Search, Google Maps, YouTube и още стотици хиляди уеб сайтове в онлайн пространството, които сервират реклами. Най-популярните типове рекламни PPC кампании в Google Ads са именно тези в търсачката на Google, която към момента има над 90% пазарен дял спрямо своите конкуренти (Bing, Yammer и др.).
Рекламодателите знаят, че насочването на рекламите към правилните аудитории може да се направи на база демография, интереси, потребителско поведение и много други. Но достигането до правилните хора е само част от задачата, и то - по-лесната. Как обаче да накарате потребителите да ви обърнат внимание и да взаимодействат с рекламата?
Създавайте ефективни копита за Google Ads
Въпреки разнообразните рекламни формати в Google Ads, почти всяка реклама има няколко задължителни компонента:
- Заглавие: Това е най-важната част от текста в рекламите ви, тъй като потребителите се фокусират върху нея преди всичко останало. Вероятно сте забелязали, че някои реклами имат само по едно заглавие, а други - по две или три. Добра идея тук е да включите думи, които потребителите използват при търсене, както и да предадете възможно най-директно своето стойностно предложение.
- Display URL адрес: Това е уеб адресът, който потребителите виждат в рекламата ви и който дава повече яснота за съдържанието, което ще видят при клик. Въпреки това, не е задължително този URL адрес да съвпада с реалния на страницата и в повечето случаи можете да го ограничите до основния адрес на уеб сайта си с максимум една допълнителна категория.
- Описание: Тук можете да споделите повече детайли за продукта или услугата, които рекламирате. Можете да включите и призив към действие (Call to action / CTA) от типа “научи повече”, “вземи с отстъпка”, “регистрирай се” и т.н.
Няма точна работеща формула за заглавието и описанието в рекламите в Google, тъй като един и същи успешен модел бързо се копира от всички рекламодатели в платформата. Ето все пак няколко подхода, на които можете да заложите:
- Наблегнете на свойствата и характеристиките на продукта или услугата ви: Например, ако вложените материали или начинът на обслужване ви отличават от конкуренцията.
- Подчертайте ползите от работата с вас: Какъв ще е резултатът за потребителя, ако ви се довери?
- Наблегнете на проблема на потребителя: Покажете, че знаете какви са болките и трудностите на хората.
- Обратна връзка от клиенти: Споделете какво казват доволни потребители за вашите продукти и услуги.
- Отсяване на правилните потребители: Опитайте чрез копито да покажете за кои потребители е или не е вашето предложение (напр., споделете, че продавате премиум стоки, за да загатнете по-високите си цени).
Веднъж след като сте разбрали кой подход и послание работят най-добре за вас, използвайте ги и в текстовете на целевата или лендинг страницата, към която води рекламата.
Вижте още: Копирайтинг vs. Content writing: Едно и също ли е?
Добри практики за копирайтинг в Google Ads
Креативност, директен изказ, последователност с посланията на бранда…Кое от тези работи най-добре при рекламите в Google? Нямате гаранция, че което и да е от тези ще ви свърши работа, но имаме препоръката да тествате някои от следните доказано добри тактики:
Използвайте ключови думи, които съвпадат с търсенето на потребителя
Потребителят ще разбере, че резултатът е точно за него, когато ключовите думи в текста на рекламите съвпадат с неговото търсене. Можете да ги добавите в заглавията или описанията, като най-важното е да не насищате изкуствено посланията с тях.
Заложете на различни послания при специфични търсения. Чуйте какво иска потребителят!
Почти всяко потребителско търсене в Google съдържа специфика, на която трябва да отговорите. Много рядко хората, които правят транзакционни търсения (подсказващи намерение за покупка) започват търсенето си от обща категория продукти и услуги. Даваме пример с 3 различни търсения за наши услуги.
Какво търси потребителят в Google | Какво трябва да му кажем |
---|---|
“изработка на уеб сайт” | Екипът ни се занимава с дизайн, разработка, поддръжка и оптимизация на уеб сайтове и има над 70 завършени проекта. |
“изработка на WordPress сайт” | Екипът ни познава и работи конкретно с платформата WordPress и може да изработи различни типове уеб сайтове, базирани на нея. |
“изработка на онлайн магазин на WordPress” | Екипът ни създава онлайн магазини, базирани на WordPress и WooCommerce. |
Аналогично, display url адресите могат да подсказват, че целевата страница на рекламата е точното място за потребителското търсене. В конкретния пример, можем да сложим URL адреси, които са съответно:
- dgtalents.com/website-development
- dgtalents.com/website-development/wordpress
- dgtalents.com/e-commerce/wordpress-development
Важно е и информацията, свързана със специфичното потребителско търсене, също да присъства на страницата, за да не бъде подведен потребителят.
Използвайте допълнителните разширения в Google Ads рекламните формати
Виждали сте много вариации на реклами в Google, които имат т.нар, “ad extensions”, даващи допълнителна информация за бизнеса ви или допълнителни възможности за взаимодействие. Такива са:
- sitelink разширенията - допълнителни линкове към страници от сайта, които са в рекламата на основната
- callout разширения - още 25 допълнителни символа към основния текст. Примери може да бъдат “безплатна доставка”, “отстъпка за студенти” и др.
- call разширения, които дават възможност на потребител да ви позвъни директно. Особено подходящи са за мобилни устройства.
Винаги включвайте призив към действие (Call to action) в рекламата си
Всички създаваме реклами, защото искаме потребителите да предприемат някакво действие - да закупят продукт, да се регистрират в уеб сайта ни, да прочетат доклада ни, да се свържат с нас и т.н. Кажете им директно какво очаквате да направят след клик върху рекламата ви, като така ще отсеете и правилния трафик към сайта и ще оптимизирате рекламния бюджет. Важно е обаче и да спазите обещанието си и да предоставите точно това, което сте написали в заглавието и описанието на рекламата си.