Съвети

Как да оптимизирате бюджета си за дигитален маркетинг и реклама?

5 юли 2025 г.

Blog post cover

Като част маркетинг екип за различни бизнеси, често попадаме в ситуация, в която трябва да планираме, насочваме и управляваме ограничен рекламен бюджет в един или няколко рекламни канала: Google Ads, Meta Ads, LinkedIn Ads, и др., със съзнанието, че всеки лев е ценен за бизнеса. 


Често може да изпаднем и в ситуации, в които клиентите на маркетинг екипа са с различни очаквания за резултатите и възвръщаемостта на бюджета, както и за основните цели на кампанията. Невинаги обаче проблемът е в настройките или избраната платформа.


Ако ви се е случвало да чувате или да докладвате незадоволителни резултати от онлайн рекламни кампании, следващите няколко съвета ще са от ваша полза:

Помислете още веднъж: За импресии и трафик ли искате да плащате?

Тези цели са напълно оправдани, когато искате да наложите разпознаваемост за бизнеса си и да достигнете до възможно най-голям брой хора, които да научат за вашите оферти. 


Проблемът: Много често клиентът очаква продажби, но и двете страни трябва да се задоволят с импресии и трафик, като единственото по-сериозно постижение от кампаниите. 


Възможните причини: В повечето случаи, увеличен рекламен бюджет може да ви донесе и повече трафик и импресии, но не задължително и продажби. Ако успешно вкарвате потребители органично или от реклама на продуктовата страница, но те не купуват, трябва да се запитате:


  • Убедително ли е стойностното ви предложение и излъчва ли точното послание?
  • Как изглежда и работи целевата страница, където трябва да се случи конверсията?
  • Правилно ли се насочва и оптимизира рекламата ви във времето и подходяща ли е за етапа на взимане на решение, в който се намира всеки потребител?

Не се увличайте в количеството за сметка на качествено съдържание

AI инструментите наистина променят класическите подходи в content маркетинга, но невинаги в положителна посока. Забележително е колко много съдържание се излива в мрежата, поради възможността всеки сам лесно и бързо да генерира текст, изображения, видео или подкаст. 


Проблемът: Никой няма нужда от още и още съдържание. Класическото правило за по-малко но качествени формати с истинска добавена стойност работи още по-добре точно в днешно време, когато бизнесите разпиляват ресурси в ежедневно генериране и публикуване на съдържание, дори когато нямат какво да кажат. 


Как да промените подхода си: Създавайте по-малко, но задълбочено и полезно съдържание, което потребителите, а не търсачките и алгоритмите, биха оценили и припознали. Това ще повлияе позитивно и на бюджета, който инвестирате за маркетинг и рекламни активности. 

Съгласувайте маркетинг и търговските цели предварително

Маркетингът не продава” и “търговците не могат да затварят сделки”. Ако сте водили тези разговори в компанията си, или, ако в бизнеса ви маркетинг екипът и търговският екип са по-скоро конкуренти вместо партньори, обърнете внимание на тази точка. 


Проблемът: Без синхрон и общи цели всяка от двете функции смята, че е направила необходимото и обвинява другата за бизнес резултатите. Чрез една маркетинг кампания можете да осигурите достатъчно видимост за бизнеса си, както и да привлечете интерес към своите продукти и услуги. Какво става обаче, ако сте привлекли неправилните хора или търговците не знаят как да работят с тях? 


Необходимото решение: Двата екипа трябва да имат обща съгласувана цел и обхват на отговорностите. Дефинирайте какво означава “качествен лийд”, за да начертаете ясна граница кога маркетингът наистина си е свършил работата и кога търговецът е отговорен за затваряне на сделката. 

Не се хвърляйте към всички “трендове”

“Всички снимат reels видеа, само ние не.”

“Да пробваме реклама в TikTok веднага щом я пуснат за България.”

“Как можем да работим с инфлуенсъри?”

“Защо не пишем още повече съдържание с ChatGPT?”

“Можем ли вече и без дизайнер?”

“Нека публикуваме всеки ден, може и по два пъти.”


А тези разговори водили ли сте ги в екипа или с клиенти? През много подобни преминахме само за броени седмици през последните 2-3 години. И да, точно компаниите, които се поддадоха на изкушението да опитат от всичко без ясна стратегия и фокус, разпиляха най-голяма част от (не)предвидения си бюджет за съдържание, маркетинг и реклама. 


Проблемът: “Следващото голямо нещо” в дигиталния маркетинг вече е различно на всеки няколко месеца. Ако маркетинг екипът или бизнесът изгуби фокус към своята стратегия и бюджет, много е вероятно резултатите в края на периода да са незадоволителни. 


Нашето послание: Видеото с инфлуенсър не е “маркетинг”. Рийлчето в Инстаграм не е “маркетинг”. Не е задължително да ги правим, защото много други ги правят. Не и ако не са част от стратегията ви и нямате отговор как правят един продукт, услуга или идея продаваеми, какво е мястото им в комуникационната стратегия и маркетинг плана и как да измерите резултатите от тях. Тествайте разумно и прилагайте всичко, което е актуално, но и което може да донесе измерими ползи с по-добра възвръщаемост за бизнеса ви. Това вече Е дигитален маркетинг - смислено опазаряване на продукта ви с помощта на цифрови инструменти и технологии

Споменахме маркетинг стратегията. Къде е вашата?

Винаги признаваме на клиенти, че без ясен и документиран план за действие, много от кампаниите са просто “харчене на едни пари”. Разбира се, можем да ви помогнем да ги изхарчите по най-добрия начин, но не това е смисълът, ако целим устойчив подход. 


Проблемът: Бизнесът често се обръща към маркетинг екипа, когато вече смята, че е дефинирал правилно какво, на кого и как продава с пълно убеждение, че адресира правилния пазар, с правилния канал, а към офертата му няма как да има възражения. След това възлага изпълнението на различни кампании на маркетинг екипа. Позната ситуация? Бизнесът е изпълнил 90% от стратегическата роля на маркетинг функцията, но я държи отговорна за 100% от крайния резултат. 


Нашето послание: Обърнете се към своя маркетинг екип или агенция още когато събирате идеи и планирате своите нови оферти, промоции или продукти. Инструментите в съвременния маркетинг не са само за реклама, но и за бързо валидиране и отхвърляне на идеи, проучвания и взимане на решения, основани на данни. А това може да ви спести огромни бюджети, работа и време. 


Маркетинг екипът ви познава пазара, може да ви подскаже дали нещо се търси и, ако да - то как това търсене може да доведе точно до вас по най-ефективния начин. Ако работите с маркетинг стратегия, ще имате яснота и видимост, разпределение на отговорностите, както и реалистични измерители на представянето още преди да сте започнали и изхарчили сериозни бюджети за тестове и “опипване” на пазара. 



Ако четете и последните редове, вероятно вече имате идея за подхода и начина на работа, който в DGTalents прилагаме към всички проекти с визията за дългосрочно партньорство. Можете да се свържете с нас, ако в проблемите, решенията и посланията ни сте припознали и своето виждане за ролята и отговорностите на маркетинг екипа във вашия бизнес.