Успешен LinkedIn маркетинг през 2025-та година

Открийте най-добрите стратегии за успешен LinkedIn маркетинг през 2025 г. Научете как да изградите силно присъствие, да привлечете качествени контакти и да използвате платформата за устойчив бизнес растеж.

27 февруари 2025 г.

Без съмнение, в тази статия обсъждаме социалната мрежа с най-качествено съдържание и от най-голям интерес за бизнесите, предлагащи B2B продукти и услуги. LinkedIn има вече близо 1,200,000 потребители в България и над 1,000,000,000 на глобално ниво, което, освен показател за интереса на потребителите, носи и ново предизвикателство пред най-активните в мрежата - как да отличат себе си и съдържанието, което създават, от това на всички останали и как това да работи в полза на бизнеса им? 

В статията ни разказваме за няколко често срещани заблуди относно реалните измерители за успех в платформата и споделяме добри практики за LinkedIn маркетинг, с които да използвате пълния потенциал на професионалната мрежа.

Крайната цел: качествени контакти, нови партньори, лийдове за бизнеса 

В началото помислете защо искате да присъствате в платформата и какви ползи може да имате, като бизнес или личен бранд. LinkedIn не е платформа за абсолютно всеки онлайн потребител и бизнес, а присъствието в нея на всяка цена, без ясен план и визия, може да трупа дори и негативи. 

❌ Все още ли броите последователи, харесвания, коментари и споделяния?

Всички те са важни, но не и пряко свързани с парите, които изкарвате за бизнеса си от LinkedIn. Много източници ще ви посъветват относно честота на публикуване, съдържание и теми, които се харесват на широката аудитория и често предизвикват вълна от реакции, споделяния и коментари. Съгласете се обаче, че невинаги забавното или “вирусното” съдържание ви осигуряват лоялни последователи и потенциални клиенти, а по-скоро - потребители, които имат нужда да бъдат забавлявани или пък да се включат в разгорещена дискусия по нашумял въпрос. 

✔️Нашият съвет: Фокусирайте се върху нишовите аудитории и трайната връзка с тях. Създавайте съдържание за конкретните целеви групи за бизнеса си, трупайте популярност и изграждайте доверие сред тях. Ако измервате харесвания, коментари и споделяния, нека те са именно от потребителите, с които бихте работили в действителност.

❌ Залагате ли на публикуване в платформата максимално често?

Често с клиентите ни обсъждаме заблудата, че в LinkedIn трябва да се публикува ежедневно, дори няколко пъти на ден. Ако LinkedIn е каналът ви за бизнес, партньорства, работа и професионални контакти, необходимо е да изместите фокуса си върху качеството и разнообразието от формати. Спрете да губите време в пресмятане на “точния” час за публикуване и притеснения дали новата LinkedIn публикация ще отнеме от резултатите на предходната. 

✔️Нашият съвет: Заложете на видео и то веднага. Едва 1% от потребителите в LinkedIn все още създават видео съдържание, а платформата приоритизира именно този формат. Този съвет е актуален в началото на 2025 г., но вероятно съвсем скоро създателите на съдържание в същия формат в Tik Tok, Instagram или Facebook ще се възползват и от тежестта му в LinkedIn - близо 5 пъти по-висока от на останалите традиционни формати към момента на създаване на тази статия. Важно е видео публикациите ви да присъстват системно във вашето съдържание, и да се отличават с професионално заснемане и обработка, което ще ги отличи от масовото видео съдържание в другите социални мрежи. 

❌ Използвате ли автоматизации за свързване с повече потребители и изпращане на масови съобщения?

Няма нищо по-отблъскващо от автоматично генерираното лично съобщение или покана от LinkedIn потребител, което знаете че са получили още десетки, стотици или хиляди други, като вас. Забравете за шаблонните модели и се постарайте, не просто да достигнете до желан контакт, а да успеете да го ангажирате в комуникация. За да стане това обаче, вие трябва да сте в пъти по-ангажирани и заинтересовани от отсрещната страна.

✔️Нашият съвет: Използвайте Sales Navigator, Hunter.io и други платформи по умен начин, за да откриете правилните хора, но не и за да се свържете с тях. Вместо това, проучете профила и активността им, включете се в дискусии под публикациите им и открийте персонализиран подход за стартиране на диалог. В съобщенията си ограничете до минимум представянето на себе си и бизнеса си и сложете фокуса върху другия човек - съдържанието, което е публикувал или отличаващ се елемент в профила му (опит, сертификат, постижение и т.н.). Ще установите, че много често съобщенията в LinkedIn работят по-добре, ако гледате на тях като на неформален чат с човека отсреща, без да е нужно да оформяте текста си като официален бизнес имейл.  

❌ Целите ли бързи и устойчиви резултати?

В предходна част от статията споделихме, че наистина има начин публикацията ви да изпъкне бързо в LinkedIn, ако съдържа хумор, новина, интересна история или коментар по тема от обществено значение. Нищо от това обаче не допринася за устойчиви бизнес резултати и не допълва авторитета ви в определена област, а именно той е истинският ключ към качествени връзки в платформата. Ако тактиката ви за LinkedIn маркетинг включва десетина “бързи” поста в мрежата, след които продажбите ще завалят, препоръчваме да насочите усилията си в друга посока.

✔️Нашият съвет: Може да отнеме година, две или повече, докато успеете да се позиционирате като експерт в дадена ниша и да натрупате т.нар., “авторитет” в платформата - множество ангажирани и лоялни последователи, които се интересуват от вас като професионалист и очакват качествено и полезно съдържание от определена сфера. Ако успеете да достигнете това ниво, LinkedIn алгоритъмът винаги ще предпочита вашето съдържание по определена тема пред това на спорадично публикуващите и новите създатели на съдържание.

❌ Наблягате ли на продажбени постове с призив към действие?

Добавяме и тази практика към най-отблъскващите в платформата, особено ако преобладава в съдържанието на даден потребител или бизнес страница. Вече споделихме, че фокус не бива да е информация за вас, а по-скоро добавена стойност за целевите групи, които искате да ви следват в платформата.

✔️Нашият съвет: “Магнитите” за лийдове работят изключително добре в LinkedIn. Ще трябва да положите усилия и да създадете допълнителни полезни и безплатни ресурси за своите потребители, които да им предоставите при поискване - чрез коментар под поста ви, лично съобщение, мейл и т.н. Важното е да убедите потребител от целевата ви група, че си заслужава да получат въпросния ресурс и да инициирате личен контакт с тях. Добра практика е посланието ви да носи усещане за ексклузивност, а материалът наистина да бъде достъпен само за онези потребители, които разговарят с вас. Веднъж стартирате ли диалог, възможностите за последващ контакт нарастват многократно. 

❌ Бързо ли откривате точните хора, с които да се свържете?

LinkedIn наистина дава възможност да се свържете с професионалисти от която и да е сфера и то - напълно безплатно. За да скалирате и да сте максимално ефективни за бизнес цели обаче, е необходимо да използвате и някои допълнителни инструменти. 

✔️Нашият съвет: LinkedIn Sales Navigator е първи помощник при търсене на потребители по различни критерии (локация, индустрия, компания, позиция, опит, активност в LinkedIn и др.), но в арсенала си бихте могли да добавите и инструменти, като Aware за разрастване на личен профил, Supergrow за изграждане на личен бранд, или Kondo за управление на съобщения и персонална комуникация в LinkedIn.  

Следваща стъпка: LinkedIn реклама

В статията ни коментираме единствено добрите практики за органично присъствие в LinkedIn, които ще подсигурят добра видимост за профила ви, както и лоялни и ангажирани последователи с интерес към професионалния опит и бизнеса ви. LinkedIn, като маркетинг инструмент обаче, предлага още по-голям спектър от възможности за бизнесите чрез LinkedIn Ads - рекламната платформа в мрежата. С нея имате още по-широк спектър от възможности за ангажиране на потребителите, за които разказваме в следващата ни статия в DGTal блог. Очаквайте скоро!

divider